Banner - artykuły

04. Zdrada – kryzys w związku i co dalej?

Jak naprawić związek po zdradzie? Jak odbudować zaufanie w związku? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera.

Gdy dojdzie do zdrady mamy dwie drogi wyboru. Pierwsza to odejść i po jakimś czasie zacząć nowe życie z kimś innym. Druga - wybaczyć. Ale to jest znacznie trudniejsza droga, gdyż nie zapominamy przeszłości lecz czerpiemy z niej wnioski na przyszłość. A ta przyszłość bywa niepewna.

Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje – krzyk, płacz, rozpacz, lęk, smutek, rozczarowanie, złość czy gniew, czasami wyzwiska itp. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ból i cierpienie. Zaufanie, którym obdarzyło się drugą osobę, zostało mocno zachwiane. Szok, „nie mogę w to uwierzyć, przecież wszystko było dobrze”. Nic nie zapowiadało takiego wstrząsu... Gdy dotyka ona bezpośrednio nas, świat przestaje być bezpieczny, tracimy wiarę w ludzi i w sens miłości. Najbliższy człowiek oszukał Cię, zranił, zawiódł...

Pytając „dlaczego?”, trudno znaleźć na to odpowiedź. Po zdradzie osoba zraniona snuje różne przyczyny tego zdarzenia, jest rozgoryczona, w jej oczach widać ból. Zaczyna się zastanawiać, jak mogło do tego dojść, jakie popełniła błędy, w czym jest gorsza od „tamtego”/”tamtej”? Czy przestała o siebie dbać? Czy przestała być dla niego/niej interesującą osobą? Czuje wstyd i upokorzenie. Ma pustkę w głowie, nie wie co robić.

Nie ma jednej recepty na zachowanie się po zdradzie. Wszystko zależy od Twoich uczuć i wyobrażeń na temat dalszego pożycia z partnerem. To co może osoba zdradzona zrobić w tym momencie to wyrazić wszystkie negatywne emocje które są w niej.

Jak odbudować związek po zdradzie?

Pierwszy krok to zacząć ze sobą rozmawiać. Nie jest to proste ale warto próbować rozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, oczekiwaniach, tego czego brakuje. 

Bardzo ważne jest wzajemne wybaczenie. Przebaczenie pozwoli pozbyć się negatywnych uczuć i emocji. Pomoże odzyskać równowagę. Żeby móc szczerze wybaczyć, potrzebny jest czas. Bolesna rana często goi się bardzo długo, to proces wymagający cierpliwości obojga partnerów. Choć zdradę trudno zapomnieć, to można nauczyć się z nią żyć. Przebaczenie jest ważne również dla osoby, która zdradziła. Pomaga ono odzyskać jej szacunek do siebie i równowagę psychiczną.

Zaufanie które jest podstawą związku po zdradzie nie istnieje. Należy je zbudować na nowych zasadach dogodnych dla Was obojga. Większe starania w tym kierunku czyni osoba winna. Jednak partner lub partnerka również mają w tym swój udział. Błąd, który może popełnić osoba zdradzona, to kontrola i „przesłuchania”. Nie należy sprawdzać komórki partnera, śledzić go ani ciągle podejrzewać. Będzie to trudne, ale takie zachowanie może zburzyć cały zapał osoby, która chce „odkupić winę”. Na odbudowę zaufania trzeba najwięcej czasu. Jeżeli naprawdę chcecie odbudować związek po zdradzie, dajcie sobie czas i przestrzeń na poznawanie siebie – swoich uczuć, potrzeb, słyszenie się i rozumienie się wzajemne.

Jeśli postanowiliście naprawić swój związek po zdradzie, to znaczy że każde z Was chce wziąć odpowiedzialność za kryzys w związku. Porozmawiać o swoich niezaspokojonych potrzebach w związku. Nauczyć się bezpiecznie wyrażać ból i poszukać odpowiedzi co spowodowało kryzys.

Choć cierpisz i jesteś daleki/daleka od obwiniania siebie za to się stało poszukaj sił na zmianę. Kryzys to informacja dla związku, że zmiany są konieczne, że coś między Wami było nie w porządku już wcześniej. To nie łatwe, przyznać się przed samym sobą, a również przed partnerem, że czegoś wcześniej nie widziałem/widziałam i dać sobie prawo do popełnienia błędu.

Jesteście dwojgiem niepowtarzalnych indywidualności. To czego potrzebujecie to stworzyć wspólny obszar w którym obydwoje będziecie się czuli bezpiecznie zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym oraz komunikacyjnym. Zachowując jednocześnie własną odrębność. To bywa trudne. Na zmianę na lepsze nigdy jednak nie jest za późno. Jeśli wybierzecie tę drogę to znajdziecie także siłę, aby nią kroczyć.

Rozwijajcie swoje pasje, gdyż nic nie niszczy związku jak rutyna. Wyjdźcie gdzieś razem, stwórzcie swoje małe rytuały, jak wspólne spacery a nawet wspólnie oglądanie meczy. Chodzi o to by czuć i pokazać, że zależy Wam na sobie. Skoro wybaczyłeś/wybaczyłaś - kochasz go/ją, skoro on/ona z tobą jest - również już wie, że nie chce nikogo innego.

Im więcej miłych wspomnień zaczniecie tworzyć tym łatwiej będzie Wam sobie poradzić z trudnymi rzeczami z przeszłości. Równie istotne jest, aby osoba która zdradziła pokazywała jak najczęściej, że partner, który wybaczył jest najważniejszy na świecie. Jeżeli uda Wam się to przezwyciężyć wspólną ogromną pracą i nakładem sił, to będziecie o jeden krok do przodu. Jest to duży krok, bo stało się już najgorsze, co mogło zniszczyć Wasze relacje a jesteście razem.

Opracowanie własne na podstawie: „Romans, zdrada i co dalej” Jerzy Grzybowski

»» Więcej artykułów na stronie www.psychoterapiapomaga.pl

Gwarantuję zaufanie oraz dyskrecję. Moim celem jest rzeczywista, skuteczna i możliwie szybka pomoc w rozwiązaniu problemów. Nie warto odkładać problemów na potem - umów się na pierwsze spotkanie i sprawdź czy chcesz podjąć się terapii.

Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz pomocy, zastanawiasz się jak wygląda pierwsze spotkanie lub terapia, jakich efektów możesz się spodziewać? Zadzwoń: 502-600-667 lub napisz maila ewyrebek@st.swps.edu.pl Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozstrzygnąć wątpliwości. Rozmowa jest niezobowiązująca i bezpłatna.